Choroby jamy ustnej takie jak stany zapalne, afty i pleśniawki mogą być bardzo dokuczliwe, powodując ból i dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia. Właściwa higiena jamy ustnej w tym okresie jest bardzo ważna dla łagodzenia tych nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdza się również w profilaktyce i zapobieganiu tego typu zmianom. Na rynku dostępnych jest wiele płynów do płukania ust, ale które na stan zapalny w jamie ustnej będą najlepsze?
Czym płukać jamę ustną przy stanach zapalnych, aftach i pleśniawkach?
Przy stanach zapalnych w jamie ustnej, a także aftach i pleśniawkach ważne jest stosowanie preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz łagodzącym. Płyny do płukania jamy ustnej, po które warto sięgać w tym okresie to m.in.:
- Płyny antyseptyczne zawierające głównie chlorheksydynę, która to pomaga zwalczać bakterie i inne drobnoustroje w jamie ustnej. Chlorheksydyna jest szczególnie polecana w przypadku zaawansowanych stanów zapalnych dziąseł czy też aft, a także po zabiegach stomatologicznych. Sprawdź: płyn do płukania jamy ustnej przeciwzapalny w ofercie Apteki dla Rodziny.
- Płukanki na bazie soli fizjologicznej – prosta mieszanka soli i wody (1 łyżeczka soli na szklankę wody) pomaga zredukować obrzęki i wspomaga gojenie się drobnych ran. To domowy, skuteczny sposób na walkę z aftami i pleśniawkami.
- Zioła o właściwościach przeciwzapalnych– sprawdzą się do wykonania naparów, tj. szałwia- znana ze swoich właściwości antyseptycznych i przeciwzapalnych, rumianek- działający łagodząco i wspomagająco na procesy gojenia i kora dębu- znana jako środek ściągający i przeciwbakteryjny. Płukanki tego typu zawsze warto wykonywać kilka razy dziennie, wykorzystując świeżo sporządzony, przestudzony napar. Sprawdź: płyn do płukania jamy ustnej przeciwgrzybiczny na aptekadlarodziny.pl.
- Woda utleniona rozcieńczona w stosunku 1:1 z wodą– to skuteczny środek antyseptyczny, który można stosować do płukania jamy ustnej, ale nie dłużej niż kilka dni, aby uniknąć podrażnień na śluzówce.
Sprawdź: płyn do płukania jamy ustnej – Apteka dla Rodziny
Jaki płyn pomoże zachować białe zęby?
Osoby, które pragną zachować bielszy odcień zębów, mogą sięgać po płyny, które nie tylko chronią przed przebarwieniami, ale i wspomagają naturalną biel zębów. Płyny, zawierające niewielkie stężenia nadtlenku wodoru pomogą delikatnie wybielić zęby, jednocześnie oczyszczając je z osadów. Również preparaty wzbogacone o związki fluoru i cynku pomagają w walce z przebarwieniami. Sprawdź: płyn do wybielania zębów – aptekadlarodziny.pl.
Na co dzień warto unikać płynów zawierających chlorheksydynę w wysokim stężeniu, gdyż ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do przebarwień szkliwa. Sprawdzi się ona natomiast w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej, podobnie jak ziołowe napary z szałwii, rumianku czy kory dębu.